Cztery matki, cztery córki

Dublerka” to powieść psychologiczna, za której powstanie odpowiedzialny jest kwartet autorek: B.A. Paris, Holly Brown, Clare Mackintosh i Sophie Hannah. Wszystkie obracają się w swojej twórczości w wątkach kryminalnych i sensacyjnych, teraz postanowiły zawrzeć szyki, by zaprezentować czytelnikowi książkę, którą w wielu wymiarach możemy podzielić na cztery. Mamy tu cztery dorosłe kobiety, matki, ich cztery córki, cztery sposoby rozwiązania sytuacji z przeszłości i cztery pomysły jak zaradzić temu, co właśnie się dzieje. Nieświadome niczego dziewczyny nie partycypują w cichej wojnie matek, chociaż atmosfera napięcia zaczyna im się udzielać.

Jess, Ruby, Sadie i Bel są już studentkami, z mniejszymi lub większymi sukcesami uczą się w Londynie, na akademii scenicznej. Jedna z ich nowych koleżanek zaczyna im zagrażać, zarówno w życiu prywatnym jak i potencjalnych karierach zawodowych. Matki dziewczyn, które od kilku lat się do siebie nie odzywają, postanawiają na nowo się spotkać, wyjaśnić wszystko i zacząć działać. Studentki nie mają pojęcia, co poróżniło ich rodzicielki. Jedyne, co kojarzą to gigantyczna awantura o ich przyszłość. Tyle im wystarczy i nie chcą wnikać. Nieświadome planu, jaki chcą wdrożyć ich mamy, spokojnie zajmują się swoim życiem studenckim.

Dużo wątków, dużo pretensji

Bohaterki nie chcą z początku sobie zaufać. W ich przeszłości nastąpiło wydarzenie, o którym chcą jak najszybciej zapomnieć, ale cały czas pojawia się coś, co im na to nie pozwala. Problem lezy w tym, że nie potrafią sobie z początku na nowo zaufać, chociaż doskonale zdają sobie sprawę z tego, że muszą. Niby zawiązują front, ale w kuluarach prowadzą dyskusje dwuosobowe, które koniec końców doprowadzą do nieciekawych i często nieprawdziwych wniosków. W między czasie powołane do życia zostaje śledztwo w pewnej sprawie, której bardzo by nie chciały, by ktokolwiek jeszcze badał. Teraz nie mają już wyjścia. Muszą działać i to szybko.

Książka prezentuje nam różne wzorce wychowawcze i różne sposoby radzenia sobie ze stresem. czytelnik zostanie przeniesiony przez całą paletę emocji, w których nie zabraknie też tych  toksycznych. Będziemy wodzeni za nos, pławiąc się w niespełnionych ambicjach, zamierzchłych krzywdach, obsesji, a nawet  surowej i restrykcyjnej dyscyplinie. Napięcie pojawia się już na pierwszej stronie powieści i nie odpuszcza aż do końca. Zakończenie, nieoczywiste i dość zaskakujące, wprawi czytelnika w nie lada zdumienie.

Moda zdjęcie autora lookstudio - pl.freepik.com